PROGRAMI

Pozdravljeni. Vstopite, dobrodošli pri nas, na II. OŠ Žalec.

Radi bi vam predstavili razmišljanja in poglede naših učencev, saj vam želimo približati svet otrok s posebnimi potrebami.

Ljudje naše učence pogosto nezaupljivo gledajo in niso prepričani, kako naj z njimi govorijo in ravnajo. Marsikdo se obrne stran in se pretvarja, da jih ni. A učenci s posebnimi potrebami so tukaj in želijo, da jih spoznate!

Precej je takšnih, ki so bili na prejšnji, redni osnovni šoli neuspešni. Pretvarjali so se, da so pozabili napisati domačo nalogo. Rekli so, da so pozabili, a v resnici niso razumeli, kaj morajo narediti. Sošolci so se jim posmehovali, jih zbadali in jih izločili iz kroga prijateljev ravno takrat, ko so najbolj potrebovali spodbudne besede.

V prilagojenem programu z nižjim izobrazbenim standardom se učijo, a imajo na voljo več časa, da snov spoznajo, razumejo in utrdijo. Učitelji izberejo strategije in didaktične pripomočke, ki ustrezajo njihovemu učnemu stilu. V razredu jih je malo, učitelj je vedno na voljo, ko potrebujejo dodatna pojasnila, pomoč in spodbudo. Vsi se med sabo poznajo in se imajo dobro. Učenci povedo, da je še bolje med odmori, ko se sproščeno pogovarjajo, dobijo na igri ročnega nogometa, se umirjajo v multisenzorni sobi, se družijo med rekreativnimi odmori in na dnevih dejavnosti. Takrat srečujejo tudi učence posebnega programa. V posebnem programu se učenci soočajo z večjimi težavami, zato pri pouku nimajo ocen. Pri urah pouka se po svojih najboljših močeh pripravljajo na čim bolj samostojno življenje. Učenci  posebnega programa vse zbrane večkrat razveselijo s slastnim pecivom.

Za zaključek bi vam radi zaupali želje in načrte za prihodnost. Naši učenci si želijo, da bi se dobro razumeli s prijatelji, se vpisali na srednjo šolo, se noro zaljubili in našli razumevajočega šefa v službi. Si ne želijo tega vsi otroci?

Na II. OŠ Žalec se izvajajo:

• prilagojen program z nižjim izobrazbenim standardom (opis)
  • posebni program osnovne šole  (opis)
  • mobilna služba (opis)